Tisztatér kivitelezés

Amikor 2020 Augusztusában jelentkeztem egy álláshirdetésre még semmit sem tudtam arról, mi vár majd rám a Harcon Trion Kft-nél. Akkor a hirdetésben csak az ragadta meg a figyelmemet, hogy német nyelvtudással kerestek építőmérnököt. Végül aztán egy 15 hónapos kaland lett belőle, amely során elképesztően sok tapasztalatot gyűjtöttem. Első nap még csak tolmácsként számítottak rám, aztán hirtelen én lettem 17 ezer négyzetméternyi tisztatér kiépítéséért felelős építésvezető az első megrendelővel történő megbeszélésünk végére.

A tisztatér egyébként egy olyan ISO-szabvány alapján kiépített helyiséget jelent, ahol annak rendeltetése megköveteli, hogy a levegőben található szennyeződések mennyisége ne haladjon meg egy meghatározott szintet. Ezt alapvetően két módon tudjuk elérni: Egy hermetikusan lezárt teret kell létrehozni és túlnyomást kell benne biztosítani.

Az első hetek mennyiségszámítással, tervekkel való ismerkedéssel telt, majd 2020 szeptemberében megkaptuk a szerkezetkész munkaterületet, ahol először a festést, majd a gipszkartonfalak kivitelezését kellett felügyelnem. Én készítettem a földrengésbiztos 30 perces tűzállóságú gipszkarton falak csomóponti rajzait, részletrajzokat készítettem ajtók acélszerkezetének kivitelezéséhez, közben pedig én képviseltem a cégünket a megrendelővel és a társszakmákkal tartott megbeszéléseken.

Kicsit késve, de október végén elindult az épület BIM modelljének elkészítése is, amelyet BIM managerként én felügyeltem. A tervezést ugyan nem én végeztem, de én közvetítettem a megrendelői igényeket a tervezők felé, és én osztottam meg a tervezőkkel hogy milyen helyszíni megoldásokat alkalmaztunk egyes komplikáltabb esetekben. Ezen feladat során megtanultam a BIM360, a Revit és a Navisworks számos hasznos funkcióját.

Cegléd gyárépítés
Cegléd gyárépítés
Cegléd gyárépítés

Az év végéhez közeledve egyre zsúfoltabbá vált az építési terület. Megkezdődtek az elektromos munkák, a sprinkler, a füstelvezetés, frisslevegő befújás, hűtés, fütés, technológiai víz és gázok gépészeti rendszereinek kivitelezése. Mindennapossá váltak a konfliktusok, ütközésekkel, ütemtervvel, munkaterület felosztásával és annak tisztántartásával kapcsolatban. Mindez akkor csúcsosodott ki, amikor már építettük az álmennyezetet, a tisztatéri falakat és el kellett kezdenünk a padlókiegyenlítést.

Tovább fokozta az izgalmakat, hogy a nemzetközi piacon kialakult nyersanyaghiány és az egyre több beszállítónkat utolérő COVID-19 járvány miatt rendszeresen akadozott az építőanyag ellátás, tovább nehezítve ezzel a munkafolyamatok ideális szervezését. Ez a probléma tulajdonképpen az utolsó pillanatig végigkísérte az építkezést.

Végül minden akadállyal sikeresen megküzdöttünk, a munka elkészült és átadtuk a megrendelőnek.

Tata, 2021.11.07.